or
Sunday, May 15, 2022

Time
Location
8:00 am - 5:00 pm
Tampa Convention Center | Mezzanine
Monday, May 16, 2022

Time
Location
8:00 am - 5:00 pm
Tampa Convention Center | Mezzanine
12:00 - 1:00 pm
Bill Innes
Deputy Director for Acquisition, SOF AT&L  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
1:00 - 2:00 pm
Troy Fredette
USSOCOM Industrial Security  
Tampa Convention Center | Rooms 118-119
1:00 - 2:00 pm
Acquisition Professionals from SOF AT&L

Pre-registration required. Closed to media.  
Tampa Convention Center | Rooms 122-123
1:05 - 1:45 pm
Glen Cullen, USSOCOM Acquisition Agility
Leslie Babich, SOFWERX Director  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
2:00 - 2:30 pm
Tampa Convention Center | Ballroom Foyer
2:30 - 3:10 pm
Farooq Mitha
Director, Department of Defense Office of Small Business Programs  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
2:30 - 3:30 pm
Vince Seiferd
SOF AT&L  
Tampa Convention Center | Rooms 118-119
2:30 - 3:30 pm
Acquisition Professionals from SOF AT&L

Pre-registration required. Closed to media  
Tampa Convention Center | Rooms 122-123
3:30 - 4:30 pm
Mr. James Smith, Acquisition Executive, USSOCOM
COL Constance Young, Director of Procurement, USSOCOM
Chris Harrington, Small Business, USSOCOM

Pre-registration required. Closed to media  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
3:30 - 4:30 pm
Mina Khalil, USSOCOM
Christina Barnhill, Missile Defense Agency
Robert Smith, U.S. Navy
Jennifer Thabet, DARPA  
Tampa Convention Center | Rooms 118-119
4:30 - 5:00 pm
Open to exhibitors only.  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C
5:30 - 6:30 pm
Open to exhibitors only.  
JW Marriott | Tampa Ballroom Foyer
Tuesday, May 17, 2022

Time
Location
7:00 am - 6:30 pm
Tampa Convention Center | Mezzanine
8:00 - 9:00 am
Tampa Convention Center | Ballroom Foyer
9:00 am - 6:30 pm
JW Marriott
9:00 am - 6:30 pm
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
9:00 - 9:05 am
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
9:05 - 10:00 am
GEN Richard Clarke, USA
Commander, U.S. Special Operations Command (USSOCOM)  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
10:00 - 10:30 am
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
10:30 - 11:30 am
Mr. James Smith
Acquisition Executive, USSOCOM  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
11:30 am - 12:00 pm
12:00 - 1:00 pm
Lisa Sanders
Director of Science & Technology, USSOCOM  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
12:00 - 1:00 pm
COL Derek Jansen, USA
Director, J4, USSOCOM  
Tampa Convention Center | Rooms 105-106
12:00 - 2:00 pm
Tampa Convention Center | Rooms 120-121
12:00 - 2:00 pm
JW Marriott | Tampa Bay Ballroom 8-9
12:00 - 2:00 pm
Tampa Convention Center | Rooms 122-123
12:00 - 2:00 pm
SOF Support Activity (SOFSA) |TCC Rooms 114-115
Special Reconnaissance | TCC Rooms 111-113
Rotary Wing | TCC Rooms 118-119
Services | TCC Rooms 116-117
 
1:00 - 2:00 pm
COL Jarret Matthews  
Tampa Convention Center | Ballroom D
1:00 - 2:00 pm
Mina Khalil, USSOCOM
Robert Smith, U.S. Navy
Christina Barnhill, MDA
Jennifer Thabet, DARPA  
JW Marriott | Ballroom 6-7
1:00 - 2:00 pm
Tampa Convention Center | Rooms 105-106
1:15 - 2:00 pm
COL Paul Weizer, USA
PEO SOF Digital Applications  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
2:00 - 2:30 pm
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
2:30 - 3:15 pm
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
2:30 - 4:30 pm
SOF Warrior | JW Marriott Tampa Bay Ballroom 8-9
Command, Control, Communications and Computers (C4) | TCC Rooms 120-121
Maritime | TCC Room 109
Fixed Wing | TCC Rooms 122-123
SOF Digital Applications | JW Marriott Tampa Bay Ballroom 6-7  
2:30 - 4:30 pm
David Breede
PEO Special Reconnaissance  
Tampa Convention Center | Rooms 111-113
2:30 - 4:30 pm
Geoffrey Downer
PEO Rotary Wing  
Tampa Convention Center | Rooms 118-119
2:30 - 3:30 pm
Lisa Sanders
Director, Science & Technology ,USSOCOM  
Tampa Convention Center | Ballroom D
3:30 - 4:15 pm
COL Joe Blanton, USA
PEO SOF Support Activity  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
3:30 - 5:30 pm
SOFlanding and SOFsail
4:30 - 5:30 pm
Mr. James Smith, Acquisition Executive, USSOCOM (Moderator)
GEN Richard Clarke, USA, Commander USSOCOM
LTG Jonathan Braga, USA, U.S. Army Special Operations Command
Lt Gen James Slife, USAF, U.S. Air Force Special Operations Command
CAPT David Markle, USN, Deputy Commander, NSWC
COL John Lynch, USMC, Deputy Commander, MARSOC

Pre-registration required. Media not allowed.  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
4:30 - 6:30 pm
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
Wednesday, May 18, 2022

Time
Location
7:00 am - 4:30 pm
Tampa Convention Center | Mezzanine
7:00 - 8:00 am
Tampa Convention Center | Ballroom Foyer
8:00 - 8:45 am
Geoffrey Downer
PEO Rotary Wing  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
8:00 - 10:00 am
Lisa Sanders
Director of Science & Technology, USSOCOM  
Tampa Convention Center | Ballroom D
8:00 - 10:00 am
COL Joe Blanton, USA
PEO SOFSA  
Tampa Convention Center | Rooms 114-115
8:00 - 10:00 am
CAPT Randy Slaff, USN
PEO Maritime  
Tampa Convention Center | Room 109
8:00 - 10:00 am
Services | TCC Rooms 116-117
Command, Control, Communications and Computers (C4) | TCC Rooms 120-121
SOF Digital Applications | JW Marriott Tampa Bay Ballroom 6-7
SOF Warrior | JW Marriott Tampa Bay Ballroom 8-9
Special Reconnaissance | TCC Rooms 111-113  
9:00 - 9:30 am
Tampa Convention Center | Rooms 124/125 | Virtual
9:00 am - 4:30 pm
JW Marriott
9:00 am - 4:30 pm
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
10:00 - 11:00 am
HON Heidi Shyu
Under Secretary of Defense for Research and Engineering (OUSD(R&E))  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
10:00 - 11:00 am
Tampa Convention Center | Rooms 105-106
11:00 - 11:30 am
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
11:00 am - 12:30 pm
Sam Stowers, Black Cape
Carol Politi, TRX Systems
Paul Brewer, Dyzne Technologies
Geof Barrows, Centeye  
JW Marriott | Ballroom 6-7
11:30 am - 12:45 pm
MG James Boozer, USA (Ret), National Defense Industrial Association (Moderator)
RADM Milton Sands, III, Commander, U.S. Special Operations Command Africa
RADM Frank Bradley, Commander, U.S. Special Operations Command Central
COL Keith Pritchard, Deputy Commander, U.S. Special Operations Command North
MG Joshua Rudd, Commander, U.S. Special Operations Command Pacific
RADM Keith Davids, Commander, U.S. Special Operations Command South  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
11:30 am - 12:00 pm
Tampa Convention Center | Ballroom D
11:30 am - 12:15 pm
Kelly Hughes, ASD SOLIC
Mrs. Betsy DeLong, RDER Portfolio Manager, OUSD(R&E)
Ms. Katherine Koleski, Defense Innovation Unit, OUSD(R&E)
Gabriel Ramos, Irregular Warfare Technical Support Directorate, ASD(SOLIC)
Ms. Ayesha Vaid, RDER Portfolio Manager, OUSD(R&E)  
Tampa Convention Center | ** New location ** Rooms 124-125
12:00 - 12:30 pm
Tampa Convention Center | Ballroom D
12:45 - 1:15 pm
1:15 - 1:30 pm
John Bennett
Chief of Staff, City of Tampa  
Tampa Convention Center and Bay
1:30 - 2:00 pm
Tampa Convention Center and Bay
2:00 - 2:30 pm
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
2:30 - 3:10 pm
CAPT Randy Slaff, USN
PEO Maritime  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
2:30 - 4:00 pm
Tampa Convention Center | Rooms 105-106
2:30 - 4:15 pm
Fixed Wing | TCC Rooms 122-123
Rotary Wing | TCC Rooms 118-119
SOF Support Activity | TCC Rooms 114-115
Science & Technology | TCC room 403
 
2:30 - 4:15 pm
JW Marriott | Tampa Bay Ballroom 6-7
2:30 - 4:15 pm
Tampa Convention Center | Rooms 116-117
3:20 - 4:00 pm
COL Anh Ha, USA
PEO SOF Warrior  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
4:15 - 5:00 pm
David Breede
PEO Special Reconnaissance  
Tampa Convention Center | Rooms 124-125 | Virtual
4:00 - 4:30 pm
Tampa Convention Center | Ballroom D
6:00 - 10:00 pm
Ticket required.  
Tampa Marriott Water Street
Thursday, May 19, 2022

Time
Location
8:00 am - 1:00 pm
Tampa Convention Center | Mezzanine
8:00 - 9:00 am
Tampa Convention Center | Ballroom Foyer
9:00 am - 12:00 pm
Tampa Convention Center | Exhibit Hall
9:00 - 9:30 am
Deborah Woods
PEO Command, Control, Communications and Computers (C4)  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
9:35 - 10:15 am
Thomas Kenney
Chief Data Officer, USSOCOM  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
9:00 - 11:00 am
Lisa Sanders
Director of Science & Technology, USSOCOM  
Tampa Convention Center | Ballroom D
9:00 - 11:00 am
Special Reconnaissance | TCC Rooms 111-113
Rotary Wing | TCC Rooms 118/119
Services | TCC Rooms 116/117
SOF Warrior | TCC Room 125
Maritime | TCC Rooms 108/109
SOFSA | TCC Rooms 114/115
Fixed Wing | TCC Rooms 122/123
SOF Digital Applications | TCC Room 124
 
Tampa Convention Center
10:15 - 10:45 am
Tampa Convention Center | Ballroom Foyer
10:45 - 11:30 am
Leigh Palmer
Senior Vice President of Defense, General Dynamics Information Technology

David L. Norquist
President & CEO, National Defense Industrial Association  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
11:00 am - 12:00 pm
S&T Directorate | TCC Room 403  
11:35 am - 12:15 pm
Joe Tragakis
Chief Information Officer, USSOCOM

Dr. Cyril Taylor

Brenda Khoury

CW5 Robert Byrd
Senior Engineer and Chief Technology Advisor to the CIO/J6, USSOCOM

SGM Matthew Jacobs  
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual
12:15 pm
Tampa Convention Center | Ballroom A-C | Virtual